fallback

"Дунарит" плати дълга си към КТБ*

Русенското дружество се е разплатило със собствени средства, които са от реализация на оръжейна продукция

12:37 | 31.08.17 г. 12

Русенското оръжейно предприятие "Дунарит“ плати дълга си към фалиралата Корпоративна търговска банка, който в началото на седмицата беше придобит от Държавната консолидационна компания (ДКК), съобщи Mediapool.

Дружеството е погасило вземанията от 24 млн. евро, като платената сума, заедно с лихвите, е около 50 млн. лв., коментира пред изданието директорът на военния завод Кръстю Кръстев. Преводът е станал със собствени средства на компанията, които са от реализация на оръжейна продукция.

Investor.bg потърси директора на оръжейния завод, за да разбере какво следва, след като "Дунарит" вече няма задължения.

„Изпратихме писма до Държавната консолидационна компания и икономическия министър Емил Караниколов с молба да не се вписват като наш кредитор“, уточни пред Investor.bg Кръстю Кръстев.

Той обясни, че по препоръка на икономическия министър в „Дунарит“ е назначен прокурист, „което би трябвало да облекчи положението на завода и в посока на отнемане на лиценза”.

„В този момент е спряна процедурата за отнемане на разрешителните, което означава, че те остават действащи“, уточни директорът на дружеството.

"Платеното сега задължение не е било изискуемо, но решихме да го погасим, защото срещу нас вече стои държавата, а не разни офшорки, и знаем на кого плащаме“, обяснява Кръстев пред Mediapool.

От думите му става ясно, че досега дружеството не е искало да плаща по този заем от КТБ, прехвърлян през цесии на различни фирми, защото по времето на най-силната атака срещу предприятието е бил на "Виафот Лимитед“, регистрирана на Британските Вирджински острови и свързвана с депутата от ДПС Делян Пеевски.

От изданието припомнят, че "Виафот“ през юли продаде вземането си от "Дунарит“ на българската фирма "Дипи“, чийто собственик също се занимава с оръжеен бизнес. Той обаче го продаде на синдиците на КТБ срещу неясно какви активи, собственост на банката. Те на свой ред го прехвърлиха на ДКК, която разчиташе да купи предприятието чрез публична продан, обявена от избрания преди два дни прокурист на завода по настояване на министъра на икономиката Емил Караниколов.

С плащането на кредита се спира възможността държавата да купи предприятието и да увеличи оръжейните си активи. В момента се отбелязва силен ръст на износа на българска военна продукция, като през миналата година той беше над 60%.

*Новината е допълнена в 13 часа с коментара на Кръстю Кръстев за Investor.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:41 | 08.09.22 г.
fallback